Müzayede Kuralları

Müzayede Kuralları


1- Peyderpey Müzayede, düzenlediği online müzayedelerde satıcı ile alıcı arasında aracıdır.
 
2- Peyderpey Müzayede, sunduğu online müzayede hizmeti nedeniyle satış anında komisyona hak kazanır.
 
3- Bir ürüne en yüksek peyi veren kişi ürünü almaya hak kazanır. Müzayedeye katılan birden fazla kişinin aynı ürüne aynı peyi vermesi durumunda, güncel fiyata ilk peyi veren kişi veya güncel peyi yükselterek ürüne daha fazla peyi veren kişi, ürünü satın almaya hak kazanır. Bir ürüne pey veren tek kişi ise, o ürünü başlangıç fiyatına almış olur. Canlı müzayedelerimiz esnasında fiyat artışları aşağıda belirtilecek fiyat aralıklarındaki artışlarla yapılır, süre sonunda en yüksek peyi veren kişi ürünün sahibi olur. Müzayede yayınlandığında belirtilmiş olan fiyatlar başlangıç fiyatlarıdır. Başlangıç fiyatlarının altına ürün satılmaz.
 
4- Satılan bir ürünün mülkiyetinin alıcıya geçmesi için ücretin tamamının ödenmesi gerekmektedir. Müzayededen sonra 3 gün içerisinde alıcıların ödeme yapması gerekmektedir. Ödemesini yapan alıcılar ürünleri Peyderpey Müzayede’nin adresinden teslim alabilecek veya talepleri doğrultusunda ürünler adreslerine kargolanacaktır.
 
5- 15 gün içerisinde bedelleri ödenmeyen ürünler müzayede yetkilileri tarafından iptal edilebilir. Bu durumun tekrarlanması halinde üyelik iptal edilir. Farklı üyeliklerle bu olumsuz davranışın gerçekleşmesi halinde Peyderpey Müzayede avukatları aracılığıyla kanuni yoldan işlem başlatır.
 
6- Alıcılar, esere verdikleri ücrete ek olarak %20 komisyon bedeli ve KDV ödemeyi kabul ederler.  Peyderpey Müzayede, bazı müzayedelerde farklı komisyon bedeli uygulayama hakkını saklı tutar. Farklı komisyon ücretinin uygulanacağı durumlarda müzayedenin sitemizde yayınlanmasıyla beraber bu durum da ilan edilecektir. 
 
7- Müzayedede listelenen ürünler firmamızın Muratreis Mah. Nuhkuyusu Cad. No:295/2 Üsküdar adresinde görülebilir. Peyderpey Müzayede, ürünün tarifiyle, mevcut durumu arasındaki farklılıktan sorumlu değildir. Fotoğraflar ve ürün tarifleri yalnızca ürünlerin niteliğine dair rehberlik işlevi görmektedir. Ürünlerin gerçek ebatını, rengini ve durumunu müzayede öncesinde alıcının kendisi görüp karar vermesi en doğrusudur.
 
8- Müzayedeye girilen peyler sistemde görülmekte olup, alıcılar verdikleri pey ile bağlıdır ve cayma hakları yoktur. Verilen peyin iptal edilmesi için tarafımıza gerekçeli olarak bilgi verilmesi durumunda, iptal talebi Peyderpey Müzayede yetkililerince değerlendirilecektir. Peyderpey müzayede iptal talebini kabul etmeme hakkını veya iptal talebini kabul ederse cezai şart olarak komisyon oranında(%20) ücreti ve uğradığı zararı talep etme hakkını saklı tutar.
 
9- Üyelik bilgileri kişiye özel olup üyelik sahibi kişi dışında birisi tarafından kullanılması yasaktır. Kişinin üyelik bilgileri kullanılarak başka kimselerce verilecek peylerden üyelik sahibi kişi sorumludur. Bu hususta Peyderpey Müzayede’nin bir sorumluluğu yoktur.
 
10- Katılımcının adresine ürünler kargolandıktan sonra; verilen bilgilerdeki yanlışlık, adres değişikliği, geç ulaşma vb. durumlardan Peyderpey Müzayede sorumlu değildir.
 
11- Online müzayedeye katılanlar, eserleri yukarıda belirtilen adreste önceden görmüş ve incelemiş olduklarını kabul ve beyan ederler. Alıcılar, müzayede öncesinde eserlere dair incelemede bulunduklarını ve bu doğrultuda pey verdiklerini kabul eder ve TBK madde 223’te belirtilen hakkından feragat etmiş olurlar. Eser hakkında verilen yazılı ve görsel bilgiler taahhüt niteliğinde olmayıp genel bilgi niteliğindedir. Alıcı bu durumu peşinen kabul eder. Satılan eserlerin satıcı tarafından beyan edilen özellikleri haiz olmaması, sanatsal kıymetine dair beyanın yanlış olması, hak sahibinin elinden rızası dışında çıkmış olması gibi durumlarda Peyderpey Müzayede satıcı değil aracı firma olduğundan, sorumluluk eserin satışa arzını talep eden kişiye aittir. Bu konuda gelecekte Peyderpey Müzayede firmasına herhangi bir itiraz ve talepte bulunulmayacaktır.
 
12- Peyderpey Müzayede, müzayedelerinde yer alan eserleri; müzayededen geri çekme, ilgili müzayedeye kadar bekletme, başka eserle birlikte satma, beraber verilen eserleri birbirinden ayrı satma, satışını reddetme ve online müzayede hizmetinin gerektireceği diğer işlemleri yapma hakkına sahiptir. Online katalogda yer alan eserler hakkında, yayından sonra müzayede gününe kadar ortaya çıkacak her türlü yeni bilgi nedeniyle ilgili eseri müzayedeye sunmayıp yukarıda sayılan seçenekleri uygulama hakkına sahiptir.
 
13- Peyderpey Müzayede tarafından siteye kayıt esnasında verdiğiniz e-mail adresine ve cep telefonu numarasına bilgilendirme mesajları gönderilecektir. Peyderpey Müzayede, bilgilendirme sorumluluğunu bu kanallar aracılığı ile yerine getirmiş olacaktır. Bunları almak istemiyorsanız info@peyderpeymuzayede.com adresine “SMS İPTAL” veya “E-MAIL İPTAL” yazılı mail atmanız gerekmektedir.
 
14- Fiyat aralıklarına göre pey artışları şu şekildedir.
- 1 TL’den 19TL’ye kadar – 1 TL
- 20 TL’den 49 TL’ye kadar – 2 TL
- 50 TL’den 99 TL’ye kadar – 5 TL
- 100 TL’den 199 TL’ye kadar – 10 TL
- 200 TL’den 499 TL’ye kadar – 25 TL
- 500 TL’den 999 TL’ye kadar – 50 TL
- 1.000 TL’den 1.999 TL’ye kadar – 100 TL
- 2.000 TL’den 4.999 TL’ye kadar – 250 TL
- 5.000 TL'den 9.999 TL'ye kadar – 500 TL
- 10.000 TL'den 19.999 TL'ye kadar – 1.000 TL
- 20.000 TL'den 49.999 TL'ye kadar – 2.500 TL
- 50.000 TL'den 99.999 TL'ye kadar – 5.000 TL 
- 100.000 TL ve üzeri – 10.000 TL.
 
15- Peyderpey Müzayede, şüpheli bulduğu kişileri üyeliğe kabul etmeme veya bu halin üyelik oluşturulduktan sonra tespit edilmesi halinde üyelikten çıkarma haklarına sahiptir.
 
16- Satıcılar adına Peyderpey Müzayede tarafından satılan eserlerin ücretleri, bildirdikleri banka hesabına %20’lik komisyon kesintisi yapılarak 1 ay içerisinde ödenecektir.
 
17- Satılması için Peyderpey Müzayede’ye bırakılan eserler, Peyderpey Müzayede tarafından uygun görülen açılış fiyatıyla listelenecektir. Satıcılar, satılması için Peyderpey Müzayede’ye bıraktıkları eserlerin açılış fiyatını kendileri belirlemek isterse bu durumu ürünü Peyderpey Müzayede’ye teslim ettiklerinde veya en geç ürün sitede yayınlanmadan önce Peyderpey Müzayede’ye bildirmelidirler. Ürün sitede yayınlandıktan sonra açılış fiyatını değiştirmeyi talep eden satıcıların bu talepleri Peyderpey Müzayede yetkililerince değerlendirilecek ve ancak ürüne henüz pey verilmediği görülürse kabul edilebilecektir. 
 
18- Sitede yayınlanan yazılı ve görsel içerikler Peyderpey Müzayede firmasının izni olmadan kısmen veya tümüyle başka bir yerde yayınlanamaz.
 
19- Müzayedelere katılmak için www.peyderpeymuzayede.com adresine üye kaydı yapılması zorunludur. Sitemize üye olanlar burada yazılı şartları kabul etmiş olurlar.